A vadászszezon már javában zajlik így a puskavásárlás egyre csábítobb lehet sokaknak, akár kezdőkről, akár nagy vadászokról legyen szó. A legtöbben azt hiszik, egy tradicionális angol vadászpuska horribilis árcédulával kapható csak, de számos remek opció is rendelkezésre áll, ráadásul nem csak angol gyártmányban. Vadászni vágyók vagy aktív vadászok számára készült összeállításunk igyekszik segíteni a tökéletes lőfegyver kiválasztásában.
A legnagyobb nevek
A vadászpuskák között kétségtelenül az angol gyártmányok jelentik a krémet, a minőség és hagyomány abszolút letéteményesei. Azonban számos (például olasz) gyártó van, akik remek minőségében, sokáig használható eszközt kínálnak. Az igazán szerencsések, egy lakás árát kóstáló Holland&Holland-be töltik a töltényt. Persze, egy „handmade”, ízig-vérig luxus angol puska egy vagyon, sok olyan gyártó van, akik kevesebb idő alatt, nem ilyen aprólékosan (pl. nem kézzel összerakva, gravírozva, stb.) készítik el fegyvereiket, így az áruk is kedvezőbb – kezdéshez pedig tökéletesek.
(többféle csőváltozat van, vadászathoz a bock cső fent, vagy a lent látható dupla csöves ajánlott)
A bak vagy bock sörétes fegyverek (egymás alatt van a két cső) is elfogadottá váltak a madárlövészethez, ami sokat lendített a Brescia-i gyártók népszerűségén. A duplacsöves sörétes (más néven fekvőcsövű, duplapuska, stb.; ahol egymás mellett, ún. „side-by-side” vannak a torkolatok) igen gyakori látvány a lápon, hozzáértők szerint adnak némi előnyt a madárlövészetben a bock-hoz képest.
Aki most adná a fejét efféle kedvtelésre, annak egy bock csövű puska javasolt, abból is például a Beretta egyik modellje. A Beretta egy kiváló olasz lőfegyvergyártó, sokaknak a maroklőfegyvereik ismerősek – lövészethez nem csak a viszonylag kedvező áruk, hanem a minimális karbantartási igényük miatt is javasoltak; kiválóak mind anyaghasználatban és felhasználhatóságban.
A 2014-ben megjelent 690 Field III egy remek boxlakatos típus, belépőszintű áron (persze, ez sem olcsó), az acél és alumínium ötvözetnek, valamint a jó súlyozásnak köszönhetően sokáig kényelmesen használható. A korábban sikeres 680-as sorozat modernizált változata, lakkozott diófa puskatussal és gravírozott testtel.
Az olasz fegyvermesterektől inspirálódva a Purdey Sporter remekül ötvözi az agyaggalamb lövészetben használható előnyöket az igazi vadászatban használatos jellemzőkkel, megtartva az egyensúlyt és a Purdey jellegzetes hangulatát. A márka neve fogalom a vadászatban járatosok között, de ezzel együtt igen drága is egy ilyen fegyver, kivéve azokat, akiknek a 38 ezer fontos ár nem drága.
(gyönyörű a kézimunka a puskatesten)
A Purdey Sporter egyenes ági leszármazottja, az olyan 20.századi, már fogalommá vált puskáknak, mint a Boss, az Edwinson Green vagy a Woodward. 1968-ban az apró olasz puskagyártó Perugini&Visini megalkották a saját verziójukat a Perazzi puskák formatervét követve, majd 2005-ben csatlakoztak a Purdey-hoz hogy megosszák formatervi és egyéb fejlesztési ötleteiket. Ez szülte a Sportert.
A puskatest, az elsütő szerkezet, a puskacső és lényegében minden fém részlet és alkatrész a Hammersmith gyárban készül, majd innen kerül Bresciába. Itt a Perugini&Visini mesterei összeillesztik a diófa részekkel, és elkészítik a gravírozásokat. Ezután kerül vissza tesztelésre, kalibrálásra és a végső simítások elvégzése miatt Londonba a Purdey-hoz. Az eredmény egy rendkívül magas ellenálló képességű, így sokáig használható fegyver.
A kedvenc gyártónk, a Holland&Holland Sporting modelljének megalkotásakor hasonló cél vezette a tervezést; eredetileg az amerikai piacra szánva, mind a valós vadászathoz, mint az agyaggalamb vagy koronglövészethez tervezve. Javarészt kézzel gyártott modellről van szó, a Kensal Green gyárban raknak össze. Ez egy igen borsos árú puska.
(a Holland&Holland Sporting)
Igen nagy név az angol puskagyártásban, ráadásul azon kevesek közé tartozik, ami tényleg még angol kézben van, a már említett Boss&Co. A több mint két évszázados, folyamatosa fennállása alatt vadászathoz és sporthoz gyártott kiváló minőségű puskákat, a puskagyártásba is ők hoztak számos jelentős innovációt, mind a felhasználhatóságban, ergonómiában vagy akár a súlyban.
A mai napig házon belül, kézzel alkotják meg puskáikat, ugyanazzal a módszerrel, mint tették elődeik 100 évvel ezelőtt. A cég formaterve és technikai megoldásai annyira jellegzetesek, hogy hivatkozni is szoktak is a „Boss-stílusú” puskákra. Jelenleg évente kb. 20 puskát építenek meg, darabja két és fél év alatt készül, így a gyártási szám elég limitált. 1909 óta összesen 650 darabot készítettek különböző kaliberekben.
Vannak "olcsóbb" modellek is
Az idők változnak, így a most felsorolt horribilis árú (de annál kimagaslóbb) puskák gyártói mellett egyre több cég vonja magára a figyelmet. No persze ne számítsunk fillérekért megvehető puskákra, azért ez mégiscsak egy drága sportág és hobbi. Ha angol puskát szeretnénk, nem kell hitelt felvennünk, ott a Ray Ward, William&Son, William Evans vagy a Longthorne, melyek remek minőséget nyújtanak, már elérhetőbb áron. A minőséget többek közt bizonyítja, hogy a Longthorne (egy puskáról kép lent) a megrendelői között tudhatja a királyi családot is, akik hat puskát rendeltek a cégtől. A cég az egyetlen, ami megkapta a Magnum Steel tanúsítványt az Egyesült Királyságban. Könnyű de mégis erős puskáikat 13.900 fonttól lehet megvásárolni.
A St. James-i székhelyű William Evans cég a spanyol Grulla Armas céggel, hogy megalkossa Pall Mall nevű duplacsöves puskáját; az olasz Caesar Guerini-vel való együttműködés pedig a St.James nevű bock csöves sörétest szülte. Mindkét modell neves Európai gyártók remek terméke, ötvöződve a brit fegyverművesek kiemelkedő hozzáértésével.
(a Willian Evans Pall Mall kidogozása fent; és a gyönyörű dobozban lent)
Fiatal angol puskagyártó a Knightsbridge-i Ray Ward. A Pheasant (Fácán) nevű modelljük volt az első, 12 kaliberes darabjuk, ami az elnevezéshez hűen a madárlövészethez készült. A puskán levő gravírozás John Ward munkája.
(a Ray Ward egy lakás áráért kínált fegyvere)
Ezek a puskák az igazi bespoke-érzést nyújtják, többek közt az egyedileg kiválasztható, megadható gravírozás miatt. Mégis, ezek a puskák nem mindenki pénztárcájához illenek, tekintve, hogy a rendelésre készült darabok egyenként 150 ezer angol fontba kerülnek.
A Perazzi egy másik híres puskagyártó a már említett Bresciaból; ennek a cégnek a puskái nyertek minden aranyat a 2012-es Olimpián a lövészeti sportágakban. Az elmúlt években mégis egyre erősebbek a vadászatra alkalmas fegyverek készítésében is. Első fegyvernek kiváló lehet az EJ Chruchill-el közös együttműködésben elkészült Blaser F3 vagy a (magyarul viccesen hangzó) Zoli modellek.
Látható, hogy igen nagy, nem ritkán tízszeres különbségek vannak egy-egy gyártó modelljei között. Azonban bármilyen modellt is választunk, a fő hogy az igényeinknek megfelelő legyen, és az adott terepen (legyen az lőtér vagy a vadon) megfelelő instrukciókat kapjunk, jó személytől tanuljuk meg a használatot.
Ti mivel vadásznátok szívesen?
Csatlakozz Te is Facebook-közösségünkhöz, ahol naponta frissülő tartalom vár!