Hirtelen lett népszerű az eredetileg puszta funkcionalitásáért kitalált óraszíj típus, amit pár éve még inkább Rolex-eken láthattunk, manapság pedig már neves svájci gyártók hoznak ki erre épülő kollekciót. De mi is az a NATO szíj?
Akár tudod a választ, akár nem, biztos, hogy már láttál ilyet. A mára már divatcikké vált kiegészítő végérvényese el lett szakítva gyökereitől, a NATO szíjak (sokan csak „NATO”-nak nevezik) így megtalálhatóak a tízezer forintos Timexen, csak úgy mint a másfél milliós Rolex Submarineren (amin azért valljuk be, elég jól mutat), sőt egyre gyakoribb az igazán drága modellekre is feltenni, mint például a Patek Philippe. Sok hozzáértő és rajongó megbotránkozik, hogy egy 15 dolláros szíjat valaki feltesz egy svájci óraműre, de a „NATO-k” könnyű cserélhetősége, funkcionalitása mindig az újdonság érzetét adja. Mindez pedig egy apró történelmi pillanat szüleménye.
Azt hihetnénk, hogy a szíjakat eredetileg NATO katonák hordták. Valójában a szíj neve a NATO Stocking Number (NSN) egyszerűsítése, igazából a neve „G10” volt - sokan am is így hivatkoznak rá, cikkünkben is vissza fog térni. A NATO tagországok mindegyike betesz valamit a közösbe, így a Brit Haderő többek közt ezt a könnyen levehető és kényelmes szíjat. Hogy a katonák kaphassanak egy ilyet, ki kellett tölteniük egy G1098 vagy G10 nevű űrlapot. Az eredetileg nejlonból készült G10 20mm-es szélességgel, és csak „admiralty” szürke színben készült.
A szíj egy része hosszított volt a könnyebb felszerelhetőség és biztonságos használat érdekében, ami egy kis „zsebet” formálva megakadályozza az óratok mozgolódását. Ennek az volt az oka, hogy amennyiben szakszerűen történt a szíj felhelyezése, az óratok pontosan ott maradt ahová helyezték, bevetés során sem kellett bajlódni az igazgatással.
1973-as feltalálása óta a szíj apróbb módosításokon esett át. A hivatalos szélesség 18mm-re csökkent, valamint 1978-ban a Phoenix vállalat vette át a Honvédelemtől a gyártást, így aki „igazit” vagy „eredetit”, az tőlük tud vásárolni. Idővel az Admiralitás is elkezdte a saját színeivel csíkozott szíjakat gyártani, némelyik verzió ismertebb is, mint az eredeti, de bizonyos szempontból nem is helyes elnevezés ezekre a G10. Vagyis, ha szőrszál hasogatóak vagyunk ez a NATO szíj. No de mi a helyzet a Sean Connery által viselt darabbal? A kérdés helyes, ugyanis a Goldfinger forgatása 1964-ben indult, kilenc évvel az „igazi” előtt. Egyértelmű, hogy ez egy sajátgyártású konstrukció, egyedi darab, amit a 6538-as kaliberű Submarinerhez viselt Connery.
Mint oly sok hétköznapi használati tárgy, vagy divatcikk, a G10 is katonai használatból csorgott le, akár az M65 kabát, stb. Eleinte azonban ez is kényelmi funkciót töltött be. Napjainkra számos olcsó, elnyűhetetlen, mindenféle színben pompázó szíj van piacon, és amit nagyon szeretnek benne, hogy az aznapi összeállításhoz illőt pár perc alatt fel lehet szerelni az órára – a legtöbb embernek több NATO szíja van, mint karórája.
Az igazi G10-et a Tudor, Blancpain, Bremont, Hamilton vagy akár legutóbb az Omega alkalmazta már, de egyre erősebb trend az utólagosan megvásárolható NATO szíj, mint kiegészítő. Akár olcsó hóbort, múló divat, akár egy változatos önkifejező eszköz, butaság lenne a gyártók részéről, ha nem lovagolnák meg a „NATO-őrületet”.
Nektek is van NATO-szíjatok?