Egy erős CV (vagyis curriculum vitae, azaz önéletrajz) akár életünk legfontosabb papírja is lehet, ha jókor a megfelelő helyre adjuk be. Az egyetlen esély, hogy benyomást tegyünk a potenciális alkalmazónkra, mégis a legtöbben félreértik az önéletrajz lényegét és célját. Cikkünk arról a 10 leggyakoribb hibáról szól, amit semmiképp se kövess el, ha állásra jelentkezel.
Mellékelt fotó
Leszámítva azokat az eseteket, amikor kifejezetten kérik, a fénykép csatolása kontra produktív. Nem pörgeti fel az életrajz hiányosságait, és azt a benyomást kelti, hogy ezzel akar hatni a felvételt hirdetőkre a jelentkező. Ha valaki CV-je szimpatikus, be fogják hívni és akkor majd személyesen is találkoznak.
Szemléltető ábrák
Különféle rajzok, diagramok és egyebek mellékelése, mintegy a szakmai életút bemutatására feleslegesek és csökkentik a jelentkező esélyeit. Az evidenciák felsorolása csak helykitöltés. Próbáljuk magunkat a CV-t olvasó személy helyébe képzelni – sokan úgy éreznénk, hülyének tartanak, ha külön torta-diagramot kell mellékelni nekünk arról, a jelentkező hol mennyi időt töltött el előző munkáiban.
Lényegtelen képességek felsorolása
Az önéletrajzban szorítkozzunk az adott megcélzott pozíció szempontjából releváns végzettségünkre, képességekre. A szövegszerkesztő, táblázatkezelő, stb. ismerete nem külön megemlítendő, az általános iskolai tanulmányok helyszíne sem fontos, sajnos ugyanígy a hobbi sok munkahelyen szintén nem számít a munkaadónak.
Nem megfelelő stílus
A túl közvetlenkedő, bizalmaskodó hangvételű CV, vagy az A4-estől eltérő papírméret, netán a „feltúrbózott” kinézet sajnos nem kövezi ki az interjúig az utat. A polgári értelemben vett távolságtartás, valamint a szigorúan információ átadásra törekvő hangvétel nem visszatetsző. Persze, ismét hangsúlyozzuk, van olyan pozíció vagy cég, ahol éppen ennek ellentéte szerint várnak önéletrajzot.
Dicsekvés
A magabiztosság fontos, de ha egy-egy kiemelkedő képességünket vagy jó teljesítményünket túlhangsúlyozzuk, arrogánsnak tűnhetünk, és könnyen visszadobhatják a CV-nket.
Klisék
A legtöbb CV ezzel van tele – és ez érthető is, sokan nem tudnak, nem is szeretnek magukról írni ezért keresnek egy odaillő, de mégis jól hangzó (vagy annak tűnő) mondatot önmaga jellemzésére.”A legnagyobb hibám, hogy maximalista vagyok.” vagy „igazi csapatjátékos vagyok” egy olyan ember benyomását adhatja, aki nem a valódi énjét és véleményét képviseli.
Nem megfelelő forma
Ha egy beadott életrajz nem rendezett, akkor sajnos nem olvasható, egyúttal a kellő odafigyelés és gondosság hiányáról tanúskodik. Kezdjük egy rövid, lényegre törő leírással magunkról, igazítsuk az adott munka, pozíció elvárásaihoz és ezt kövesse a szintén rövid motivációs levélnek nevezett rész. Ha átlátható kellemesebb benyomást kelt és nagyobb eséllyel olvassák végig. Végül is ez a cél, nem?
Helyesírás
Mivel mindenkinek evidens, ezért fontos megjegyezni. Ha pocsék a helyesírás, akkor az első benyomás is pocsék lesz rólunk. Mivel ez nem egy személyes találkozó, a külalak, helyesírás minősége képes befolyásolni a CV hangulatát. Persze, ez bárkivel előfordulhat, de mivel ez egy CV, adjuk meg a módját – akik olvassák, minden bizonnyal komolyan veszik a dolgot, hiszen egy új munkaerőt keresnek éppen.
Füllentés
Nos, igen, ezt is elő kell venni. Röviden: ne hazudjunk önéletrajzban. Persze, az embernek „el kell adnia magát” de ha valamit egy adott szinten ismerünk vagy tudunk, akkor azt írjuk be. Ha nem tudjuk használni az adott szoftvert, vagy az adott idegen nyelvet csak bizonyos szinten ismerjük, írjuk be bártan – úgyis hamar kiderül, ha valamit nem tudunk, és az még kellemetlenebb.
A profizmus hiánya
A CV hangvétele – melyben jövőbeni lehetséges munkaadónkat szólítjuk meg – legyen megfelelő tisztelettel és méltósággal megfogalmazva. Ha barátságos de mégis komoly hangvétel éppen elég ebben a szakaszban, A megfelelő képességeink és a sikeres interjú dönti majd el, hogy ki tölti be az adott pozíciót.
Ti mit hagynátok ki, vagy éppen tennétek bele a CV-be?
Kövess Te is minket Facebook-on!