A "Winter is coming"-elszólás nem csupán a Trónok harca elhíresült mondata, egyúttal jelenti ruhatárunk, és cipőink kényszerű reneszánszát is. Uraim, mit tegyünk ha a megfelelő elegáns téli cipő megtalálása nem könnyű, hiszen stílusosak szeretnénk maradni esős, havas, latyakos időben is? Olvassátok el ezt a posztot.
A klasszikus férfi cipő fogalom, sokan, sokat írtak már róla, így mi nem szaporítanánk a szót (egy későbbi posztunkban azért bővebben kitérünk az egyes fajtáira). A tél közeledtével frissítenünk kell lábbelijeinket, de a hiedelmet eloszlatva: nem kizárólag a magasszárú csizma az egyetlen megoldás.
A Brogue
A brogue-cipők külsejét sok minden máshoz hasonlóan a szükség és a gyakorlatiasság formálta. Dióhéjban, a nedves földeken dolgozók este kilyuggatták bőrcipőiket, hogy másnapra kellően megszáradjon. Idővel ezt különféle mintákká alakították.
A brogue egy égész évben hordható fazon, de formájának köszönhetően nem rondítja el a magas, vastagított talp sem. Javasolt farmerral vagy chinoval hordani, öltönyhöz - legalábbis a téli verzió - nem igazán passzol. Általában vastag, mintázott gumitalppal "turbózzák fel", így nem csúszik, magasított jellegéből adódóan pedig a víztócsák sem érik el a bőr felsőrészt, így nem ázik be.
A Derby
A derby egy széles, erősebb cipőfajta, melynél az orr és a cipő nyelve egy darabból van szabva, a cipőszárai pedig ráborulnak a cipő tetejére, vagy fejére, ebből fakadóan "nyitott" cipőként tartják számon.
A derby szintén tökéletes a havas táli napokra, megemelt talppal is még kellően elegáns viselet tud lenni. A brogue-al ellentétben kissé hosszúkás fazon, így egyes szépen forműlt darabok zakóval is hordhatóak.
A Monk
A cipő neve a stílusára utal, a szerzetesek által viselt cipőket idézi meg. Zártabb fazon, mint a derby, mivel a két szárat egy csatt fogja össze.
Nyújtott fazon, de elég konzervatív, sokakban a rossz emlékű "csatos cipőket" idézi fel. Öltönyhöz napjainkban kevésbé javasolt, de koktélruhához (eltérő színű nadrág, valamint zakó) sokan hordják.
A Loafer
A fűző nélküli cipő, melybe egyszerűen csak bele kell bújni (az angol szó a henyélő emberekre utal). A hagyományos bebújós cipők formája lehet nyújtott, de a téliesített darabok enyhén felfelé ívelő orral készülnek, a vastagított talp pedig edzett, nedvességálló bőrrel párosul.
A kecsesebb formájú változatot szívesen hordják fiatalabbak, a szélesebb és kissé robosztusnak ható verzió inkább a középkorú-, vagy idősebb generáció választása.
A bokacsizma
Egy téli cipőkról szóló összeállításból persze nem hiányozhatnak a csizmák, a magasszárú cipők. Ezek kialakítása kellően elegáns is tud lenni, különös tekintettel a "chelsea boot"-ra, ami leegyszerűsítve egy elegáns cipő magasított változata, bár ezek kevésbé vízállóak.
A havas, szeles, vizes időt legjobban a militáns jellegű magasszárú csizmákban vészelhetjük át.
A hazai kínálat szűkebb skálát enged a választáshoz, könnyen elérhető áron a Humanic saját márkái, a Zara vagy a Massimo Dutti is már kínál ízléses darabokat. Ezek ára ,ár 15-20 ezer forinttól indul. A közép kategória versenyzői a Hugo Boss vagy a Joop! cipői, melyeket 60 ezer forintos belépőszinten lehet megvásárolni, s bár ezek nagy része ragasztott, mégis sokáig hordhatóak. A hasonló árfekvésű, de tartós, kézzel varrott cipőkért azonban sokszor Bécsig is el kell menni - a Lobb, a Church vagy a csúcstartó Crockett&Jones cipői 3-400 angol fontnál kezdődnek, de a sarok cseréjén kívül nagy valószínűséggel semmi gondunk nem lesz a cipőnkre, ha kellően ápoljuk. A hazai cipőkészítés leghíresebb képviselői a Buday Shoes vagy a Vass Shoes hasonló minőségi szinten kínálnak, magyar, Budapesten is elérhető prémium terméket.