Emberek milliárdjai számára a mindennapjaik elmaradhatatlan része, a kávé azonban több, mint a konyhában ülve álmos szemekkel kortyolni az instantot. A kávékról, kávékultúráról sokat hallani, de arról talán nem sokat hogy a legexkluzívabb fajták állatok …. Az 5 legdrágább fajtát mutatjuk be.
A luxus kávék birodalma egy piciny, de annál jövedelmezőbb szegmens, ahol olyan babokkal kereskednek melyekből csupán egy csészényi fedezheti egy koffein-függő napi beviteli igényét. Az áraikról nem is beszélve... Luxusként kezelt mindaz, ami minőségi és ritka, és ebből fakadóan nem mindenki számára adatik meg annak élvezete. A most következő öt kávémárka mindegyike kiváló minőséget képvisel, mindemellett valóban ritkák is. Egyes esetekben mégis az előállításuk okozhat megdöbbenést.
St. Helena
A legtöbbet Napóleon tett az Atlanti óceán déli partjainál fekvő kis sziget hírnevéért, azonban a szigetről kapta a nevét a világ egyik legintenzívebb és ebből fakadóan igen drága kávéja. Fontonként (kb. 453 gramm) 80 dolláros áron kínálják ezeket a félig áttetsző zöld színben pompázó babokat, melyeknek gyümölcsös, már-már citrusos ízvilágát a karamell jegyei teszik különlegessé. Igen szigorú ellenőrzéseken mennek keresztül a kávébabok, hogy garantáltan a legkiválóbb minőség kerüljön a fogyasztókhoz.
(Alig fél kiló 16 ezer forintba kerül ebből a fajtából).
Hacienda la Esmeralda
A Panamából származó Hacienda la Esmeralda a luxus és minőség csúcsa a kávék világában. Komplex aromájának palettája az édeskéstől a virágos jegyeikig terjed. A babokat évente megrendezett aukciókon értékesítik, fontonként hihetetlenül magas, 350 dolláros áron. A babok előzetesen kiválogatott kollekcióját 250 dolláros áron adják el.
(A Hacienda la Esmeralda ültetvénye)
Kopi Luwak
A legelszántabb kávérajongók mind tudják, hogy a Kopi Luwak kávébabjainak minden egyes darabja kizárólag olyan lehet, melyek már keresztül jutottak egy cibetmacska emésztőrendszerén. Szó szerint. Csészénként 80 dolláros ára ellenére ez a kávé még így is egy olyan vonzerővel bír, melyet a sokak számára undorító „előállítási” módszer sem tud megtörni. Az igazi Kopi Luwak értékesítését ugyan beárnyékolja némileg a lelkiismeretlen módszerrel hamisított kávé, az eredeti felismerhető a vilégn egyedi pörköléséről és ízvilágáról.
(A Kopi Luwak-ot már hamisítják is).
Black Ivory
Hasonlóan undorító módszerrel „készül” a Black Ivory kávé is, mint a Kopi Luwak. Annyi különbséggel hogy itt nem egy egzotikus macska hanem egy elefánt belső rendszerén megy keresztül a kávébab. Persze, a babokat megmossák mielőtt a fogyasztók számára elkészítenék. Kevésbé kesernyés ízvilág jellemzi ezt az igen ritka kávéfajtát, melyet a világ egyetlen elefánt menhelyén, Thaiföldön termesztenek és állítanak elő. Nos, az exkluzivitás az egekbe nyomja az árakat, csészénk úgy’ 50 dollárra.
(A kávébabok különleges kémiai folyamaton esnek át).
Finca el Injerto
Ez a díjnyertes guatemalai kávé kiérdemelte minden idők legdrágább kávéja címet, fontonként (azaz alig fél kilónként) 500 dolláros árával. Ezt az árat a márka Geisha nevű fajtájáért kérték el, melynek semmivel sem összetéveszthető bukéja eleinte a lepényhal sajátos ízére hasonlít, majd ezt követi számtalan más, különleges ízjegy.
(A világ legdrágább kávéja Guatemala-ból kerül a fogyasztókhoz).