Ezerszer hallottuk, de talán nem elégszer: az általunk viselt cipő az összeállítás koronája, de gyilkosa is lehet, az első benyomást alapvetően meghatározza. A cipő megérdemli, hogy ápoljuk, de főként, mert ezzel magunkat és környezetünket tiszteljük meg. Egyszerű, de hasznos tippek a cipőápolásról.
Egy jó cipő hosszú évikig kitart, a klasszikus darabok sosem mennek ki a divatból, mondhatni remek befektetés, szemben pl. a fast fashion márkák által kínált jól kinéző, de sokáig tartós cipőkkel, ugyanakkor ezeket is érdemes ápolni, megőrizni használhatóságukat. Egy gondosan elkészített, és folyamatosan ápolt cipő túlzás nélkül évtizedekig kitart, mit se veszítve stílusából és formájából, nem beszélve, hogy az évek előrehaladtával az eszmei értéke is növekszik.
A hagyományos, cserzett bőr
Amire szükséged lesz: sámfa, bőrápoló balzsam, puha szőrű kefe és puha rongy a tisztításhoz
Két napnál tovább ne viseljük ugyanazt a bőrcipőt, vagyis két egymást követő nap. Nem is elegáns mindig ugyanazt a cipőt hordani, egyébként pedig hagyni kell időt a bőrnek a kiszáradáshoz.
Lehetőleg heti egyszer (vagy többször) kenjük be és fényesítsük ki a bőrt. A bőrápolót hagyjuk éjszakára a cipőn, majd másnap törölgessük le. Javasolt méhviaszos bórápolót használni a természetes hatás, valamint a tartós beszívódás érdekében.
Ha a bőrcipőt sok nedvesség éri az esőben, pocsolyában, stb. akkor összeeshet, vagy elveszítheti formáját. Ilyenkor mindig tegyük sámfára, vagy tömjük ki valamivel, pl. újságpapírral. Ezután helyezzük egy folyamatosan száraz helyre, alacsony páratartalom mellett. Soha ne szárítsuk az nedves cipőt hajszárítóval vagy radiátoron.
Velúrbőr
Amire szükséged lesz: sámfa, impregnáló (vízálló) spray, puhaszőrű, de erős kefe, velúr tisztító gumiradír, velúrbőr ápoló
A velúr-, vagy nubukbőr egyaránt valósággal gyűjti a port. A nubuknál a bőrszálait lecsiszolják, így puha és selymes hatása van. Hagyományos használat mellett is, javasolt a velúrbőrt is heti egyszer legalább letisztogatni puha kefével, vagy ronggyal. A rárakódott por elveszi a bőr eredeti színét, valamint egy idő után beragad a rostok közé annyira, hogy nem lehet eltávolítani a bőr felületének némi változása nélkül.
Általánosságban javasolt, hogy ne viseljünk velúrbőr cipőt esős időben. Bár vannak edzettebb, úgymond „fél-velúr” cipők, ahol a bőr kikészítése miatt a természetessége megmaradt. A hagyományosan velúrbőr nem csak a vizet szívja magába, hanem a vizes felületen könnyen megragadnak a szennyeződések. Ezeket finom ecsettel, vagy kefével távolíthatjuk el, vagy a kifejezetten erre használt velúrbőr tisztító gumival, majd megfelelő velúrápolóval kell lekezelni a cipőt.
A nedves velúrcipőt ne hagyjuk kezelés nélkül megszáradni – akár esőben, vagy nagy melegben, esetleg többnapi egymásután hordás miatt a bőr a beszívott nedvesség által eldeformálódhat, valamint a száradás helyén durvává, válik. A vizesedés ellen impregnáló spray segíthet, mely növeli az anyag vízlepergető képességét.
Ti milyen cipőápolási módszert szoktatok alkalmazni?
Kövess Te is minket Facebook-on!